Wybór odpowiednich zabawek w odpowiednim wieku

„Kiedy powinienem kupić dziecku lalkę?” lub „Jaki jest odpowiedni wiek drewnianej ciężarówki?” to jedne z najczęściej zadawanych pytań. Przy nieskończonej liczbie zabawek do wyboru łatwo jest poczuć się przeładowanym opcjami i informacjami. Oto nasze ogólne wskazówki, ale pamiętaj, że każde dziecko ma inne potrzeby i może być gotowe wcześniej czy później niż jego rówieśnicy. Zawsze jednak zwracaj uwagę na zalecenia dotyczące wieku, ponieważ niektóre małe części mogą nie być odpowiednie dla dzieci poniżej 3 roku życia.

Kiedy powinienem dać dziecku sortownik kształtów, kubki do zagnieżdżania lub układacz pierścieni?

Sortowniki kształtów, kubki do zagnieżdżania i układacze pierścieni to klasyczne zabawki zwww.taniaksiazka.pl dla niemowląt, które zna większość rodziców. Doskonale poprawiają koordynację ręka-oko, rozwiązywanie problemów i przyczynowo-skutkowe dla małych dzieci w wieku od 1 do 2 lat.

Kiedy powinienem dać dziecku drewniane klocki?

Klocki to zabawka, która będzie rosła wraz z poziomem umiejętności Twojego dziecka przez całe dzieciństwo. Już w wieku 6 miesięcy mogą chwycić drewniany klocek i zbadać go ustami. W wieku 1 lat radość z generowania hałasu jest w pełni realizowana, gdy uderzają o siebie blokami lub przewracają się nad twoimi blokami. Bliżej dwóch zaczyna się układanie i naprawdę robi się fajnie! Oto kilka ulubionych bloków do tych etapów.

Kiedy powinienem dać dziecku drewniane ciężarówki?

Drewniane pojazdy są podstawą dla ciekawskich maluchów. Inwestycja w wysokiej jakości drewniane samochody i ciężarówki zawsze się opłaca, od toczenia i wyścigów po bardziej zaangażowaną zabawę wyobrażoną. Dla młodszych dzieci świetną opcją jest pojazd, który mogą chwycić i łatwo popchnąć. W wieku od 2 do 4 lat będą podekscytowani, mając do wyboru większe opcje, które rzucą wyzwanie ich zdolnościom motorycznym.

Kiedy powinienem dać dziecku puzzle?

Łamigłówki są świetne, ponieważ rozwijają zdolności motoryczne i jednocześnie napinają nasz mózg. Dla małych dzieci, zaczynających od 2 roku życia, układanki pomagają rozwinąć podstawowe umiejętności, takie jak rozpoznawanie kształtów i koncentracja. Około 3 osób uczy się pojęcia „całości”, a każdy element stanowi ułamek większego obrazu, kładąc podwaliny pod wczesne koncepcje matematyczne.

Kiedy powinienem dać dziecku lalkę?

Wyobraźnia unosi się w powietrzu w wieku około 2 i 3 lat, kiedy większość dzieci zaczyna angażować się w dramatyczną zabawę. Zaczynają zachowywać się tak, jakby ich lalka mogła widzieć i wchodzić z nimi w interakcje oraz naśladować prawdziwe życie poprzez zabawę, gdy karmią, kąpią i ubierają swoje lalki. Społeczno-emocjonalna wartość lalek pojawia się, gdy zaczynają badać uczucia i zachowania, dając im doskonałą okazję do ćwiczenia radzenia sobie ze strachem i gniewem, a nawet poruszania się po zachowaniach społecznych. Specjalna lalka może być również wygodnym przedmiotem przy przejściach, takich jak wstawanie do dużego łóżeczka lub chodzenie do przedszkola.