Jak czyścić zabawki drewniane

Uwielbiamy drewniane zabawki z wielu powodów, między innymi dbałości o szczegóły, pięknego wykonania i lat zabawy. Kolejną zaletą dla zapracowanych rodziców jest to, że drewno nie wymaga gruntownego czyszczenia ani dezynfekcji. Drewno z czasem tworzy naturalną patynę, która pogłębia charakter i jest częścią życia zabawki, piękniejąc z wiekiem i użytkowaniem.

Bezpieczne wykończenie zabawek drewnianych

Próbując destylować dokładnie to, co sprawia, że wykończenie (farba, bejca, lakier bezbarwny lub inna obróbka powierzchni) jest „bezpieczne dla zabawki”, czasami trudno jest uzyskać jednoznaczną odpowiedź. Zwróć uwagę, że „zabawka” w tym kontekście odnosi się głównie (ale nie wyłącznie) do tych przeznaczonych dla małych dzieci, które często mają skłonność do wkładania rzeczy – absolutnie wszystkiego – do ust.

Krótka, prosta odpowiedź jest taka, że bezpieczne wykończenie zabawki to takie, które jest nietoksyczne. Niektóre źródła podają, że prawie każda warstwa nawierzchniowa – szelaki, lakiery i pokosty – jest nietoksyczna i obojętna po całkowitym utwardzeniu. I nie zgadzam się. Ale, oczywiście, w tej historii jest coś więcej. Poszukajmy więc nieco głębiej i zobaczmy, gdzie proste odpowiedzi zaczynają się rozpadać.

Oto, jak ostrożnie obchodzić się z tymi specjalnymi przedmiotami.

Nigdy nie mocz w wodzie

Przede wszystkim drewno jest super porowate, więc czyszczenie drewnianych zabawek nigdy nie powinno wiązać się z moczeniem ich w wodzie. Może to spowodować odkształcenie zabawek, a jeśli nie zostaną całkowicie wyschnięte, mogą tworzyć się bakterie. 

Spryskaj i daj wyschnąć

Zamiast tego po prostu spryskaj zabawki, które należy wyczyścić ciepłą wodą lub wilgotną szmatką, a następnie pozostawić do wyschnięcia na powietrzu. Jeśli zdecydujesz się to zrobić na słońcu, pamiętaj, aby nie pozostawić ich zbyt długo na wypadek, gdyby drewno zaczęło blaknąć lub pękać.

Użyj naturalnych środków czyszczących

Pamiętaj, że nie chcesz używać ostrych środków czyszczących do zabawek Twojego dziecka, które mogą przypadkowo dostać się do buzi lub skóry. Jedną z formuł, które uwielbiamy stosować na drewnianych zabawkach, jest kubek ciepłej wody z zakrętką białego destylowanego octu. Wstrząsnąć, spryskać, zwilżyć szmatką i pozostawić do wyschnięcia. Lub użyj dowolnego organicznego, uniwersalnego środka czyszczącego.

Zawoskuj, aby przedłużyć ich żywotność


Aby zapewnić długotrwałą pielęgnację drewnianych zabawek Twojego dziecka, użycie pasty na bazie wosku pszczelego to świetny sposób, aby zabawki wyglądały jak nowe przez wiele lat. Nie martw się, że Twoje drewniane zabawki będą delikatnie zużywać się. W końcu to tylko znak, że Twoje dzieci uwielbiają się z nimi bawić!