Bezpieczne wykończenia zabawek – co musisz wiedzieć, aby chronić najmłodszych

Istnieje stary truizm, że jeśli chcesz sprawdzić, jak dobrze coś rozumiesz, spróbuj wyjaśnić to komuś innemu. Ze wszystkich tematów, którymi zajmowałem się przez lata, niewiele jest tak zagmatwanych, jak bezpieczne wykończenia zabawek. Im głębiej kopałem, tym było gorzej. Niezależnie od tego, czy jesteś zaniepokojonym rodzicem, czy tylko stolarzem, który chce mieć pewność, że Twoje produkty nie zagrażają zdrowiu ciekawskich, młodych ust, Ty też możesz zapytać: „Jakie wykończenia są bezpieczne dla drewnianych zabawek?” To proste pytanie z nieco skomplikowaną odpowiedzią. Więc zapnij pasy podwyższające fotelik, a zobaczymy, czy uda nam się nadać temu wszystkiemu jakiś sens.

Ryzyko zadławienia

Może być całkiem dobrze mieć małe części i delikatne cechy na czymś, czego będzie używał 8-latek lub nastolatek. Ale unikaj potencjalnego ryzyka zadławienia podczas robienia zabawek dla małych dzieci. Pamiętaj, że mogą być szorstkie i odłamać małe części, lubią gryźć i nic nie stoi na przeszkodzie, aby ząbkować. Zabawki (https://www.taniaksiazka.pl/zabawki-dla-dzieci-c-5000_5249.html) dla małych dzieci (oraz elementy zabawek) powinny być trwałe i wystarczająco duże.

Oleje roślinne

Jako wykończenie drewna i bazę / medium do malowania powszechnie stosuje się różne rodzaje olejów. Jednak oleje roślinne mogą się zepsuć i zjełczeć; prawdopodobnie nie jest to smoczek, który chcesz karmić swoje dziecko.

Gotowany olej lniany (BLO)

„Gotowany” olej lniany zawiera toksyczne chemiczne suszki i nie powinien być używany do zabawek dla dzieci.

Drewno poddane obróbce

Nigdy nie używaj drewna impregnowanego chemicznie do produkcji zabawek. Obejmuje to takie rzeczy, jak drewno poddane obróbce ciśnieniowej i drewno paletowe (niektóre drewno paletowe jest poddawane fumigacji lub mogło być narażone na działanie toksycznych materiałów). Materiały kompozytowe, takie jak MDF lub sklejka, również mogą stanowić problem, jeśli nie są dostatecznie wygładzone, uszczelnione i wykończone.

Farby ołowiowe

Te w większości zniknęły z rynku, ale nadal warto o nich pamiętać. W razie wątpliwości rozważ zestaw testowy „ołów w farbie i kurzu”, taki jak ten sprzedawany przez The Home Depot.

Nieutwardzone wykończenia

Wykończenia, które nie zostały całkowicie utwardzone, prawdopodobnie nadal odgazowują. Są również bardziej miękkie niż ich wyleczone odpowiedniki, dzięki czemu łatwiej je zeskrobać lub żuć. To, że wykończenie jest suche w dotyku, nie oznacza, że jest w pełni utwardzone. Dla pewności daj mu cały tydzień lub dwa po aplikacji. Czasy utwardzania podano na etykietach produktów.